Zaznacz stronę

Wyrobienie w sobie dobrych nawyków oraz wypracowanie skutecznego sposobu nauki jest niesłychanie ważne. Dzięki temu można zachować dobrą kondycję umysłową na długie lata. Przedmioty ścisłe są mocno stygmatyzowane i to całkiem niepotrzebne. Dzieci już od najmłodszych lat słyszą, że matematyka czy fizyka to trudne dziedziny wiedzy, co może co poniektórych skutecznie zniechęcić do ich uczenia się. Co gdyby naukę matematyki potraktować tak samo, jak pozostałe przedmioty w szkole? Być może dzięki temu więcej dzieci chętniej przyswajały wiedzę z zakresu przedmiotów ścisłych.
Aby móc uczyć się przedmiotów ścisłych skutecznie i szybko, warto przed rozpoczęciem nauki zrobić sobie 10-minutowy trening pamięci krótkotrwałej, potraktujmy to jako rozgrzewka przed nauką. Obecnie są dostępne różne techniki trenowania umysłu, jest na ten temat bardzo dużo książek i poradników, które bez żadnych problemów można znaleźć w księgarniach. Pamiętaj, że mózg podczas nauki korzysta z połączeń neuronowych, którymi aktualnie dysponuje. To, dlatego aby wiedza była uporządkowana i stworzyły się nowe połączenia nieodzownym elementem jest odpoczynek. Gdy uczymy się bardzo intensywnie, warto robić sobie przerwy, wtedy nasz mózg tworzy najwięcej połączeń. Jednym słowem relaks to podstawa!
Naukę warto rozłożyć w czasie na wiele dni oraz nocy. Dzięki temu mózg będzie miał czas na to, aby pracować nad nowymi umiejętnościami. Uczenie się stale bez przerw nie ma sensu, podziel proces nauki na bloki czasowe tj. 30 minut nauki oraz 5-10 minut przerwy. To sprawi, że będziesz bardziej efektywny.